تجهیزات توانبخشی و مکاترونیک پزشکی

تجهیزات تلفیقی رایانه ای ، الکترونیکی و مکانیکی در حوزه سلامت

دستگاه‌های مکاترونیک در پزشکی و توانبخشی نقش مهمی ایفا می‌کنند، با ترکیب اصول مکانیکی، الکتریکی و مهندسی کامپیوتر برای شناسایی اختلالات و بیماریها، بهبود مراقبت از بیماران و بهبود کیفیت زندگی. این دستگاه‌ها برای کمک به افراد معلول یا با شرایط پزشکی خاص در انجام وظایف مختلف، بهبود تحرک و ترویج استقلال طراحی شده‌اند. در زیر چند نمونه از دستگاه‌های مکاترونیک استفاده شده در پزشکی و توانبخشی آورده شده است:

1- دستگاه های آنالیز پاسچر و اختلالات اسکلتی : با بکارگیری الگوریتم های پردازشی و هوش مصنوعی  در کنار قابلیت های مکانیکی  می توان پایش کاملی از اندام و استخوان بندی افراد داشت و اختلالات مختلف را تشخیص داد.

2-  اندام‌های مصنوعی: اندام‌های مصنوعی مکاترونیک لیمب های مصنوعی پیشرفته ای هستند که با استفاده از حسگرها و عملگرها، حرکات طبیعی را شبیه سازی می‌کنند و عملکرد بهتری فراهم می‌کنند. این اندام ها به افراد مبتلا به از دست دادن عضو، کمک می‌کنند تا تحرک را بهبود بخشیده و فعالیت های روزانه را به طور موثرتری انجام دهند.

3. اگزواسکلت: این دستگاه‌های رباتی قابل استفاده پوشیدنی به بیماران با عملکرد حرکتی ناقص یا فلج در پیاده روی یا انجام حرکات کمک می‌کنند. اگزواسکلت ها پشتیبانی خارجی و کمک می‌کنند، اجازه می‌دهند تا افراد با معلولیت جسمی بتوانند ایستادن، راه رفتن و در تمرینات توانبخشی شرکت کنند.

4. ربات‌های توانبخشی: این ربات‌ها در فرآیند بهبودی برای بیماران مبتلا به اختلالات عصبی یا معلولیت جسمی به کار می‌روند. آنها حرکات تکراری و کنترل شده را ارائه می‌دهند تا عملکرد حرکتی، قدرت عضلانی و هماهنگی را بهبود بخشند. ربات‌های توانبخشی می‌توانند برای درمان لیمب بالایی، لیمب پایینی یا تراپی کل بدن استفاده شوند.

5. صندلی‌های پیشرفته: صندلی‌های مکاترونیک حسگرها، سیستم‌های کنترل و اتوماسیون را برای بهبود قابلیت منورویلیت و ارائه استقلال بیشتر به افراد دارای معلولیت حرکتی یا ناتوانی جسمی یکپارچه می‌کنند. آنها ممکن است شامل ویژگی‌هایی مانند شناسایی موانع، ناوبری خودکار و تنظیمات سفری سفارشی شده باشند.

6. دستگاه‌های کمکی: دستگاه‌های کمکی مکاترونیک شامل تنوعی از محصولات هستند، مانند دستگاه‌های رباتیک تغذیه، رابط صوتی برای صندلی چرخدار، کمک های الکترونیکی برای زندگی روزمره و سیستم‌های خانه هوشمند که به نیازهای خاص افراد با معلولیت پاسخ می‌دهند.

این دستگاه‌های مکاترونیک پیوسته در حال تکامل هستند و بهره‌برداری بیماران را به لحاظ تشخیص سریعتر ، عملکرد، راحتی و سهولت استفاده بهبود می‌بخشند. آنها بهبود کیفیت زندگی افراد معلول را تقویت کرده و آنها را قادر می‌سازند تا به طور کامل در جامعه مشارکت کنند

طراحی و توسعه تجهیزات توانبخشی

سامانه های خبره پزشکی نرم افزارهای محاسباتی هستندکه به منظور شبیه‌سازی توانایی تصمیم‌گیری یک متخصص پزشکی یا برای پیاده سازی پروتکل ها و گایدلاین های مبتنی بر شواهد (EBM) در زمینه‌ی پزشکی طراحی می شوند. این سامانه ها عمدتا از روش‌های هوش مصنوعی مانند پایگاه های دانش (If-then) و پردازش زبان طبیعی برای تجزیه و تحلیل داده‌های بیمار و ارائه پیشنهاد برای تشخیص، درمان و مدیریت او استفاده می‌کنند. 

صنایع هوش مصنوعی سلامت سازان سهند با ارائه چندین سامانه خبره و تصمیم یار مبتنی بر شواهد در زمینه غربالگری سرطان، تریاژ بیمارستانی، پیش بینی ریسک جراحی اورولوژی، گایدلاین تعاملی مدیریت پنومونی و مواردی جدیدتر که در حال توسعه می باشند، توانسته یکی از حلقه های مفقوده پزشکی مبتنی بر شواهد را که پیاده سازی بهترین شواهد در بالین بیمار می باشد را به ارمغان آورد. 
 
  

 

 

طراحی و توسعه شبیه سازهای ترکیبی

پردازش تصاویر پزشکی به معنی استفاده از فناوری های رایانه‌ای برای تحلیل و پردازش تصاویر پزشکی مانند عکس های رادیولوژی، سی تی اسکن، مغناطیسی تصویربرداری (MRI) و سایر تصاویر دیجیتال طبی می باشد. این فناوری در حوزه های مختلفی از جمله تصویربرداری پزشکی، تشخیص بیماری، بررسی رفتار سلولی، طراحی و ساخت سازمان های بیولوژیکی و داروهای جدید، پیش بینی نتایج درمان و مانیتورینگ بیماری و همچنین طراحی و تولید مواد شیمیایی برای درمان بیماری ها کاربرد دارد. بعضی از کاربردهای این فناوری شامل تشخیص بیماری های قلبی، شناسایی سرطان، تشخیص بیماری های مغزی، تصویربرداری سه بعدی، ارزیابی عملکرد مغز و تشخیص آسیب های مغزی، پیش بینی پیشرفت بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی و دیابت و همچنین بررسی کیفیت و ایمنی داروها می باشد. 

صنایع هوش مصنوعی سلامت سازان سهند با تیم حرفه ای مسلط به کتابخانه های OpenCV در پایتون در حوزه های مختلفی از جمله توانبخشی و بیماریهای اسکلتی به این حوزه ورود پیدا کرده است. در زمینه علوم آزمایشگاهی نیز پروژه هایی در دست اجرا دارد.

معرفی پروژه ها و محصولات

صنایع هوش مصنوعی سلامت سازان سهند (صنام سهند) با بنیانی قوی در حوزه بالینی و حضور متخصصینی در زمینه انفورماتیک پزشکی و فناوری اطلاعات سلامت، توان برقراری ارتباط موثر با مجموعه های نظام سلامت را جهت پیاده سازی سامانه های خبره و تصمیم یار مبتنی بر پروتکل ها و گایدلاین های بالینی فراهم می نماید. استخراج دانش و قواعد موجود در شواهد بالینی و نگاشت ذهن متخصصین در قالب سامانه های خبره یکی از مهمترین ابعاد فعالیت های دانش بنیان مجموعه ما می باشد. Expert System ها با پیاده سازی رهنمودهای بالینی نقش مهمی را در پزشکی مبتنی بر شواهد (EBM) ایفا می نماید. 

محصولاتی از قبیل سامانه خبره تریاژ بیمارستانی، سامانه خبره و تصمیم یار تعیین میزان ریسک جراحی بی اختیاری ادراری، سامانه خبره تشخیص شدت اسکولیوز و سامانه تضخیص میزان آسیب ریوی مصدومین شیمیایی در این زمینه از فعالیت های شاخص می باشند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از پروژه با مدیر کارگروه در تماس باشید.

صنایع هوش مصنوعی سلامت سازان سهند (صنام سهند) در زمینه توسعه مدلهای یادگیری ماشین به ویژه بر روی مجموعه داده های تصویبرداری پزشکی از قبیل MRI ، CT و تصاویر پاتولوژی فعالیت های عملیاتی و پژوهشی داشته است. همکاری با مراکز تحقیقاتی دانشگاهی و ملی در گردآوری، پیش پردازش و مدلسازی مدلهای یادگیری عمیق و  انجام داده کاوری بر روی داده های کوهورت و بصری سازی دانش از مهمترین رویکردها بوده است. 

در این زمینه قطعه بندی تصاویر سکته مغزی، تشخیص سرطان پروستات، داده کاوی و مدلسازی ابتلا به فشار خون در کوهورت آذر، تعیین ریکس مرگ سرطان ریه و طراحی مدل تشخیص و شمارش سلولی میکروسکوپ های هوشمند از شاخص ترین فعالیت ها بوده اند. 

مقالات متعددی در این زمینه توسط محققین شرکت چاپ شده است که در پروفایل شرکت موجود است. 

Google Scholar Link

برای کسب اطلاعات بیشتر از پروژه با مدیر کارگروه در تماس باشید.

صنایع هوش مصنوعی سلامت سازان سهند (صنام سهند) در دو زمینه آموزش و پژوهش پردازش تصاویر پزشکی سرآمد می باشد. همانطور که مستحضرید ارتباط بسیار نزدیکی میان یادگیری ماشین و پردازش تصاویر وجود دارد و به نوعی گام های پیش پردازش و پساپردازش در مدلسازی یادگیری ماشین و هوش مصنوعی مبتنی بر تصاویر توسط ابزارهای پردازش تصویر انجام می شود. تسلطبه OpenCV و کتابخانه های رایج Numpy و Pandas  امکان قطعه بندی، انجام محاسبات پیکسلی و استخراج ویژگیهای تصاویر را فراهم نموده است. 

پروژه های مختلفی برای انجام محاسبات در 

برای کسب اطلاعات بیشتر از پروژه با مدیر کارگروه در تماس باشید.

کارگروه تحلیل و طراحی سامانه های اطلاعات سلامت

مدیر کارگروه علوم داده و هوش مصنوعی

مهندس یوسف غیبی
09148149387
yousef.gheibi@gmail.com

مدیر تیم فنی، 

متخصص هوش مصنوعی و یادگیری ماشین،

کارشناس ارشد هوش مصنوعی.

 

اعضای کلیدی کارگروه

IMG_20220316_151129_965 (1)
دکتر جلیل ملکی
مشاور بالینی
DSC_1322121
مهندس حامد پاکزاد
مدیر اجرایی
سایت
یوسف غیبی
مدیر فنی
IMG_20220316_150943_589 (1)
دکتر طاها سلطانی
مدیر پژوهش و توسعه
دانلود رزومه